Weź udział w badaniu naukowym dotyczącym rodzicielstwa i arteterapii
Cześć!
Nazywam się Olga Hucko-Biernat i jako doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego badam przeżycia i doświadczenia młodych w swej roli rodziców oraz przyglądam się temu, jak arteterapia może pomóc w procesie stawania się rodzicem.
na tej stronie dowiesz się o mnie więcej: o ho!
Jeśli jesteś rodzicem pierwszego dziecka, które nie jest starsze niż 3 lata i jeśli przyglądasz się temu, co się dzieje w Twoim życiu w związku ze zmianami, jakie niesie ze sobą rodzicielstwo, to zostań tutaj na chwilę i – jeśli masz czas i przestrzeń – zastanów się czy moje zaproszenie nie byłoby ciekawą opcją dla Ciebie.
Prowadzę projekt badawczy z zakresu pedagogiki, sztuki i antropologii pt. Autonarracja i skrypty. Zastosowanie arteterapii w kontekście rozwijania rodzicielskiej świadomości wychowania.
praktycznie
Z jednej strony moim celem jest przyjrzenie się w jaki sposób spotkania arteterapeutyczne mogą wesprzeć rodziców w budowaniu relacji z dzieckiem, rozwijania świadomości wychowania, a także przełamywania życiowych scenariuszy – narzuconych wzorców, np. dotyczących tego jak taka relacja z dzieckiem ma wyglądać. Spotkania arteterapeutyczne w ramach badania realizowane są w oparciu o koncepcję pracy autonarracyjnej, arteterapii rodzinnej i terapii narracyjnej.
na tej stronie znajdziesz opis spotkania arteterapeutycznego: Arteterapia Piękna Nieznajoma
teoretycznie
Z drugiej strony pragnę poznać doświadczenia rodziców, którzy dopiero co wchodzą w swoją nową rolę. Podejmuję próbę uchwycenia przeżyć, ich istoty i sensu, związanych ze współczesnym rodzicielstwem. Zastanawiam się, jakie znaczenie dla wychowania mają zmiany, z jakimi mamy obecnie do czynienia (społeczne, technologiczne, związane z pandemią, wojną itp.) oraz życiowe skrypty – przekazywane z pokolenia na pokolenie scenariusze życia, które niekoniecznie są adekwatne do rzeczywistości, w jakiej funkcjonujemy.
Ciekawi mnie, jak współcześni rodzice najmłodszego pokolenia radzą sobie z ogarnięciem rzeczywistości, ale pod takim emocjonalnym względem – jak przeżywają to, co się dzieje na świecie w kontekście wychowania potomka.
kto może wziąć udział w badaniu?
Zapraszam matki i ojców (osobno!) pierwszego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 3 lat.
Zapraszam osoby z Łodzi lub okolic (które są w stanie dotrzeć do pracowni w centrum Łodzi).
Zapraszam osoby, które ukończyły 24 lata.
co możesz zyskać decydując się na udział w badaniu?
przestrzeń do przyjrzenia się sobie w roli rodzica – to okazja do samopoznania
zredukować napięcia i stres poprzez twórcze działania
poznać swoje życiowe skrypty (nieuświadamiane wzorce wychowawcze)
nabrać trochę dystansu do nowej sytuacji
stworzyć opowieść o początkach bycia ze swoim dzieckiem
uzyskać wgląd w swoje doświadczenia
powstałe w ramach arteterapii prace zamkniemy w postaci albumu doświadczeń matki lub ojca z pierwszego okresu poznawania własnego dziecka (album obejmie powstałe prace, opowieści, fotografie, filmy etc., może przyjąć formę książki artystycznej)
organizacja spotkań
Badanie to cykl 10 spotkań arteterapeutycznych w Łodzi
Każde spotkanie trwa około 90 – 100 minut, tj. 1,5h. Byłoby idealnie, gdyby udało nam się spotkać co tydzień.
Kiedy już się poznamy i ustalimy przebieg spotkań, zaczniemy pracę od zebrania opowieści. Na czym to polega? Po krótkim treningu wyobrażeniowym poproszę Cię o swobodną opowieść dotyczącą Twojego życia od momentu, w którym pojawiło się w nim dziecko. Możesz opowiedzieć taką historię jaką sobie wyobrazisz. Nie chodzi o dokładny zapis przebiegu zdarzeń. Twoją opowieść nagram i na kolejnym spotkaniu przekażę Ci spisany tekst, z którym się zapoznasz. Ten drugi etap możemy określić jako spotkanie z autonarracją.
Podczas kolejnych spotkań będziemy wspólnie pracować nad twórczą transformacją Twojej historii, poprzyglądamy się jej elementom, poszukamy bohaterów, trudności, przepracujemy najróżniejsze jej części – wszystko w arteterapeutycznym duchu – bez oceniania, bez bezwzględnych zadań do wykonania.
Na koniec ponownie poproszę Cię o opowiedzenie swojej historii. Jednak ta historia pozostanie historią do samodzielnego rozwijania, bez mojej osoby. Będzie jednak częścią mojego badania.
*na zajęcia można przyjść z dzieckiem, dziecko nie bierze udziału w badaniu – szczegóły organizacyjne są omawiane indywidualnie
Badanie jest bezpłatne – nie ponosisz żadnych kosztów (oprócz dojazdu do pracowni). Zapewniam wszystkie materiały plastyczne, kawę, herbatę, przyjemną a zarazem profesjonalną atmosferę.
Twój udział w badaniu jest anonimowy, tzn. dołożę wszelkich starań, zmienię imię, szczegóły, po których ktokolwiek mógłby rozpoznać Twoją tożsamość. Wyniki badań opiszę w artykule naukowym, pracy doktorskiej oraz innych publikacjach, będę o nich opowiadać również podczas spotkań naukowych. Tutaj dostępne są informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych w ramach badania: rodo
To Ty decydujesz, na ile chcesz się zaangażować w ten proces. Pamiętaj, że arteterapia jest procesem prowadzącym do zmiany, a celem naszych spotkań jest poznawanie siebie i swoich emocji. Zanim zgłosisz chęć uczestnictwa zastanów się nad swoją gotowością do podjęcia takiej pracy.
Udział w badaniu jest dobrowolny. Jeśli w trakcie spotkań uznasz, że nie chcesz kontynuować spotkań, to wystarczy, że mnie o tym fakcie poinformujesz.
Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany udziałem w badaniu